معرفي جغرافياي منطقه:

 زردکوه بختیاری،یا به عبارتی محلی زرده کوهستانی در زاگرس شمال مرکزی است، که در جنوب غربی ایران مستقر می‌باشد. این کوهستان در نزدیکی شهرستان کوهرنگ، منطقه بختیاری ‌نشین میان چهارمحال و بختیاری و خوزستان در حد فاصل دو رودخانه بزرگ کوهرنگ و بازفت  قرار دارد. در نواحی شرقی این رشته کوه بخش های چلگرد و اردل و در نواحی غربی آن آبادی های ییلاقی جنگلی بازفت قرار دارد.
کلونچین بلندترین قله(زردکوه) با ارتفاع  ۴۲۲۱ متر، پس از کوه دنا،  به عنوان دومین کوه مرتفع در رشته کوه‌های زاگرس به‌شمار میرود.
رشته کوه زاگرس از رشته کوه های متعدد و مهم به نام‌های اشتران‌کوه، زردکوه و دنا و الوند و قالی کوه و...‌ تشکیل شده است.
عمده کوهستان زردکوه از شمال در استان چهارمحال ‌و بختیاری واقع شده و از جنوب به مناطق گرمسیر مسجد سلیمان در استان خوزستان می‌رسد.
شهرستان چلگرد (کوهرنگ) در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب شهرکرد میعادگاه کوهنوردانی است که برای صعود زردکوه آماده می‌شوند.
این شهرستان زیبای کوهستانی، جاذبه‌ های فراوان طبیعی را در خود جا داده است. چشمه استثنایی و پرآب کوهرنگ که یکی از منابع تشکیل‌دهنده رودخانه زاینده ‌رود و در جبهه غربی (بازفت) یکی از سرچشمه های رودخانه کارون است.
از ویژگیهای خاص منطقه زرد کوه دریاچه کوهرنگ یخچالهای ایلوک ؛پورسونان و خرسان و دریاچه نازی و جنگلهای بازفت نام برد.
پوششش گیاهی و جانوری:
زرین گیاه، بیلهر، پونه کوهی، کاردین، جاشیر، شاه تره، کاجیره، بابونه کبیر، شیرین بیان، پیاز کوهی، گون، بادیان
و پوششش جانوری:
خرس قهوه ای، پلنگ، کل و بز، قوچ و میش، کبک دری، قوش، شاهین بحری، عقاب طلایی، افعی شاخ دار، لاکپشت خاک زی، اردک بلوطی، سنجاب ایرانی و....نام برد.
کلونچین (کلونچی) با ارتفاع ۴۲۲۱ متر، تقریباً در بخش مرکزی این استان در جنوب شرقی شهر چلگرد و سد دوم کوهرنگ واقع شده که بلندترین قله این رشته کوه می‌باشد. بعد از کلونچین، قله‌های هفت تنان با ارتفاع ۴۱۸۰ متر، شاه شهیدان با ارتفاع ۴۰۷۶ متر و دوزَردِه با ارتفاع ۴۰۰۰ متر بلندترین قله‌های رشته کوه زردکوه هستند. قله کلونچی (koloun chi) بلندترین قله رشته‌کوه زردکوه بختیاری از منطقه کوهستانی زاگرس مرکزی است که در استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهرنگ و مرز دو بخش مرکزی و بازفت قرار گرفته‌است. مسیر رایج صعود از آن از شهر چلگرد آغاز می‌شود.
برای صعود به کلونچی سه مسیر رایج از شهر چلگرد وجود دارد.
۱-یال شمالی، سد اول تونل کوهرنگ و جانپناه چال میشان، این مسیر با دست به سنگ و شیب زیاد همراه است و برای رسیدن به قله می‌بایست مسافت طولانی طی شود.
۲-دره شرقی، سد دوم تونل کوهرنگ، دره کول خدنگ که غالبا پوشیده از برف است و در فصل گرم سریع‌ترین راه برای رسیدن به قله می‌باشد ولی به دلیل خطر بهمن قابلیت صعود در زمستان ندارد و تنها در اوایل دره کمی درگیری با سنگ وجود دارد.
۳- یال شرقی، جانپناه خرسان که مسیر مناسبی برای صعود زمستانی است.

گزارش برنامه:
طبق برنامه ریزی قبلی و گرفتن شرایط آب و هوایی و تدارکات برنامه مورخه ۹۷/۰۴/۱۴ ساعت ۱۴  قرار شد در محل همیشگی دروازه تهران اعضاء جمع شوند تیم با ۱۰ نفر از اعضاء باشگاه و ۴ نفر میهمان از شهر قم با تاخیر نیم ساعته ماشین ساعت ۱۴:۴۵ اراک را به مقصد کوهرنگ‌ ترک کرد.
از شهرهای خمین، گلپایگان، خوانسار، دامنه، داران گذشتیم و به کوهرنگ رسیدیم.
ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه به محل تاسیسات سد دوم رسیدیم در آنجا چند تیم از اصفهان و تهران و شهرهای دیگر نیز کمپ زده بودند. چادرها رو بپا کردیم بعد از برپایی چادر و صرف شام ساعت ۱۱ به استراحت پرداختیم. ساعت ۴:۳۰ بامداد بیدار شده و بعد از جمع کردن چادرها و صرف مختصری صبحانه در ساعت ۵:۲۰ دقیقه به سمت دره کول خدنگ مسیر شماره  (۲) که در بالا به آن اشاره شده به راه افتادیم دره کول خدنگ دقیقا روبه روی تاسیستات سد دوم میباشد.
که ابتد مسیر دشت مانند بود و به کوهستان و دره و دیواره های سنگی ختم می شد. و پر از  گون های مختلف گون با ارتفاع نسبتا بلند حتی تا بیش از یک متر  که تا نیم ساعتی آزارمان داد   و این بوته های پر از خار  پاهای ما را از خواب می پراندند. بعد از دشت یک سراشیبی نسبتا تند به سمت اول دره وارد شدیم.
بعد از کمی پیمایش به یک برفچال رسیدیم که  انتهای یخچال خرسان بود. و نمایی زیبای تونل برفی جای بسیار زیبایی بود برای گرفتن عکس.
به حرکت ادامه دادیم بعد از کمی پیمایش به منطقه ای رسیدیم که بیشتر دست به سنگ بود از صخره ها عبور کردیم در بین راه به یک چشمه طبیعی در  ارتفاع ۲۶۸۵ متری رسیدیم .
ساعت ۷ بود که تصمیم گرفتیم کمی در کنار چشمه  استراحت کنیم بعد از استراحت به ادامه مسیر پرداختیم باز کمی دست به سنگ داشتیم و یک مقدار از مسیر شیب ۴۵ الی ۵۰ درجه بود در مسیر اثری تازه از خرس دیده شد و سپس صدای خرس شنیدیم وچند نفر  از همنوردان از فاصله دور خرس دیدند. ساعت ۱۰:۴۵ به یخچال های کول خدنگ  رسیدیم. از روی یخچال عبور کردیم . بین راه یخچال ها از همدیگر فاصله میگرفتند یک مقدار از مسیر سنگلاخی میشد دوباره به یخچال میرسیدیم
قسمت  بازتر دره و از ارتفاع حدود ۳۶۰۰ متر قله شاه شهیدان دیده شد. قلل چال میشان و دوزرده هم به موازات مسیر حرکت ما قرارداشتند.:حرکت ما به سمت دره یعنی سمت جنوبی و به طرف منطقه کاسه مانند پیچیدیم و یخچالها را ادامه دادیم در انتهای این کاسه عظیم قله کلونچین اصلی و فرعی دیده می شدند و از پای این قلل تا پایین کاسه پر از برف بود  بالاتر که رسیدیم رود کوچکی حاصل از برفاب ها جاری شده بود.
 کمی توقف کردیم و کوله های اضافه را در انجا کنار سنگی بزرک گذاشتیم و روبه تپه ها جنوبی قبل از قله حرکت کردیم. وارد یک کاسه بزرگ که میان این کاسه عظیم چندین تپه وجود دارد که مسیر رفتن به قله را متعدد میکند. راه ما رفتن به سمت گردنه واقع در غرب بین قلل کلونچین و شاه شهیدان و سپس ادامه پاکوب به سمت جنوب و شرق و در نهایت رسیدن به قله بود.
ساعت ۳ به قله رسیدیم. همنوردان بهم تبریک گفتند و بعد از گرفتن عکس یادگاری به سمت پایین قله حرکت کردیم.
ساعت ۵ به همان رودخانه کوچک که کوله هایمان را در انجا گذاشته بودیم  رسیدیم و بعد از  صرف ناهار به سمت پایین حرکت کردیم.
باز از همان مسیر دست به سنگ و سنگلاخ و یخچال عبور کردیم. در بین راه آب آشامیدنی دوستان تمام شد و  زمانی که به چشمه رسیدیم قمقمه های آب را پر کردیم و به راه ادامه دادیم . هوا کاملا تاریک شده بود و ساعت ۲۳ به ماشین رسیدیم.
سوار ماشین شدیم و ساعت ۴:۳۰ بامداد به اراک رسیدیم .
هزینه برنامه
اعضای باشگاه: ۶۰۰۰۰ تومان
اعضای مهمان: ۷۰۰۰۰ تومان

اعضای شرکت کننده
آقایان :علیرضا دره، حمید داوود آبادی، سینا امیری، محمد سربندی، علیرضا بشگرد، مازیار مهران، محمد سجادی، احمد تلخابی، علیرضا مصلحی و سجاد حمصی
بانوان: مریم اسماعیلی، فرزانه حاج خان بابایی، پرنیان حاج خان بابایی، حدیثه شاهمحمدی

سرپرست برنامه: آقای دره
تهیه گزارش: خانم شاهمحمدی
امداد و نجات: آقای داوودآبادی
محیط زیست: آقای سجاد حمصی

کلونچین

کلونچین

کلونچین

کلونچین