برنامه فني {سنگ نوردي و غار کبوتر انجدان}

توضيحات برنامه👇
روستاي انجدان در ۳۷کيلومتري شهر اراک قرار دارد .ديواره ي سنگ نوردي انجدان که ديواره ي سه طاقچه اي است محلي براي تمرين سنگ نوردي اسپرت مي باشد و علاقمندان به سنگ نوردي زيادي را به خود جذب کرده است و همچنين داراي غارهاي کوچک و بزرگي در اطراف خود مي باشد.

غار کبوتر دو دهانه دارد که در بالاي دهانه شماره 2 غار ، گارکاه مستحکمي قرار دارد و دهانه ورودي دوم به صورت خزيده مي توان از آن عبور کرد و وارد تالار اول مي شويم. براي فرود در غار دو دهانه وجود دارد که با گرفتن کارگاه مي توان از آن فرود رفت.

گزارش برنامه👇
برنامه ي ۱۸ تيرماه باشگاه کوهنوردي اوج، ۲برنامه ي نيم روزه ي سنگ و غار بود که سرپرستي برنامه ها به ترتيب به آقاي مهدي بولحسني و خانم سليماني واگذار شده بود. پس از اينکه ليست اسامي شرکت کنندگان تا صبح روز پنجشنبه ساعت ۱۱صبح براي بيمه ي اين افراد تکميل شد، تمامي لوازم مورد نياز اين برنامه از قبيل (۲حلقه طناب ديناميک، ۱حلقه طناب استاتيک، کوئيک درا، اسلينگ ۸۰ و ۱۲۰ و ۱۵۰، کارابين hms و ok ،ابزار فرود «گري گري،ري ورسو،هشت» هارنس، کلاه کاسک، ابزار فرود غار «استاپ» ابزار صعود غار «يومار، کرول سينه» و ابزار بالاکشي، از انبار باشگاه تأمين شد. ساعت حرکت ۶ صبح و محل تجمع دروازه تهران روبروي بازارچه در نظر گرفته شد.
روز دوشنبه رأس ساعت ۶:۳۰ صبح با دو دستگاه وسيله ي نقليه شخصي دو تن از همنوردان، اراک را به سمت جاده‌ي خمين، روستاي امان آباد و در نهايت روستاي انجدان، ترک کرديم. با رسيدن به محل و تحويل لوازم به اعضاي شرکت کننده؛ تيم در صفي مرتب با سرقدمي و مربيگري آقاي بولحسني مسير پاکوب را به سمت ديواره آغاز کردند. پس از صرف صبحانه در جاي مناسب، کلاه ها را به جهت ايمني به سر گذاشته، هارنس پوشيده و طبق آموزش هاي قبلي تمامي لوازم را به ترتيب روي لوپ هارنس وصل کرديم. طبق تشخيص سرپرست برنامه؛ تکرار فرودهاي آموزش داده شده با ابزار فرود و قفل هر کدام در فضاي معلق در نظر گرفته شد.در انتهاي مسير ديواره يک کارگاه مصنوعي با دو نقطه ي اتکا تعبيه شده است که محل تمرين آنجا واقع شد. با يک اسلينگ ۱۵۰ سانتي متري و ۲ کارابين پيچ دار کارگاه گرفته شد و دو رشته طناب ديناميک براي فرود ريخته شد.افراد تيم با توجه به مواردي که آموزش ديده بودند و تکرار آنها توسط مربي تمام مراحل آماده سازي فرود انجام شد و هر دو نفر از اعضا به ترتيب با ابزار فرود «هشت، ري ورسو و گري گري» روي هر دو رشته طناب فرود رفتند و در بين راه چندين بار به صورت معلق قفل روي هر کدام از ابزارها را انجام دادند. گهگاهي هم بين اين تمرينات زماني صرف استراحت و خوردن نوشيدني خنک و تنقلات مي شد. پس از آن آزاد کردن قفل پروسيک را يک به يک انجام داده، يک زمان ۳۰ دقيقه اي تا پايان برنامه ي سنگ باقي مانده بود که با کسب اجازه از طرف مربي و سرپرست برنامه، مسير «روز دوم» براي صعود سرطناب و قرقره تاپ شد.با اعلام پايان برنامه ابزارها و کوله ها را جمع آوري کرده و به سمت محل پارک ماشين ها بازگشتيم.ساعت ۱۳ظهر بود که برنامه ي سنگ به پايان رسيد و با ملاقات چند تن از همنورداني که تصميم داشتند در برنامه ي غار شرکت کنند به سمت روستاي انجدان حرکت کرده و محل خنک و مناسبي را در کنار حسينيه ي روستا که يک حوض آب، که آب نوشيدني مناسب هم از لوله ي آب آنجا تأمين ميشد انتخاب کرده و به خوردن ناهار و استراحت پرداختيم.
ساعت ۱۵ با جمع آوري لوازم انجدان را به سمت روستاي امان آباد ترک کرده، پس از طي مسير ۲ کيلومتري يک جاده ي خاکي  در سمت راست جاده‌ي اصلي به سمت کارچان که با وارد شدن به آن و پيمودن زمان ۱۰ دقيقه اي به پاي کوه مورد نظر که غار کبوتر در آن واقع شده بود، رسيديم. پس از پارک ماشين ها و پيمايش سبک ۱۰ دقيقه اي به نزديکي دهانه ي غار رسيديم. لوازم غار بين اعضا تقسيم شد.
کارگروه فني داخل تالار اوليه ي غار شدند تا موقعيت دهانه را بسنجند و کارگاه را براي فرود آماده کنند. موقعيت غار به اين صورت بود.
✔️ورودي اول به صورت شکاف باريکي بود که براي عبور از آن بايد به صورت سينه خيز و خوابيده وارد تالار اوليه مي شديم.
پس از کسب اجازه از آقاي خسرو حمصي افراد يک به يک از آن شکاف وارد تالار شدند. پس از ورود به تالار خنکي هوا را ميشد حس کرد و دهانه ي آن باز بود و از بالا هم امکان ورود و دسترسي به تالار بود. بالاي دهانه ي غار کارگاه مصنوعي مستحکمي با دو نقطه ي اتکا که از پيچ و رول بود و هيچگونه سايشي را با طناب و سنگ ايجاد نمي‌کرد، به چشم مي خورد.
دهانه ي غار به شعاع ۱/۵ متر بود. به وسيله ي يک حلقه طناب استاتيک ۵۰ متري و نصب يک کارگاه ديگر براي زدن خود حمايت، فرود به داخل غار آماده شده بود. تمامي موارد آموزشي براي فرود به داخل غار و کار با ابزار توسط آقاي حمصي تکرار شد و ۶نفر از اعضاي شرکت کننده به ترتيب با ابزاري چون استاپ و گري گري وارد غار شدند. حدود ۱۲ متر از فرود اوليه کاملا معلق در فضاست، پس از آن روي يک شيب نسبتا تند درگيري با پا ايجاد ميشود و مجددا کمي معلق در فضا تا اينکه به تالار اصلي غار ميرسيم. حدود ۳۶متر تا رسيدن به آن محل ارتفاع بود و پس از آن باقي مسير غار را ميشد با کمک ديواره ها و بدون طناب پيمود که آن هم در حدود ۱۵ متر ميشد. سمت چپ تالار استلاکتيک مخروطي بزرگي به چشم ميخورد و  سمت راست غار استلاگميت هاي بسيار زيبايي ديده ميشد. همه جاي غار رسوبات آهکي که نقوش زيبايي رو رقم زده بودند به چشم ميخورد. کمي پايين تر از جايي که طناب تمام ميشد و يک شيب خيلي ملايم داشت دو دريچه سمت چپ ديده ميشد که براي دسترسي به انها بايد مسير کمي را دست به سنگ ميشديم. ديواره هاي غار خيس و کف آن نيز گِلي بود. پس از بازديد ازغار؛ زباله هايي که در آنجا وجود داشت و چهره ي غار را نا زيبا کرده بود، توسط اعضا جمع آوري شد، چند عکس يادگاري گرفتيم و با ابزار صعود که کرول سينه و يومار بود به صورت ميموني به بيرون غار برگشتيم. ۴ نفر ديگر از تيم که قصد پيمايش داشتند نيز به همراه آقاي حمصي با رعايت همان نکات وارد غار شدند و پس از بازديد به صورت صعود ميموني به تالار اوليه که بيرون دهانه ي غار بود بازگشتند. و ۴نفر ديگر از اعضاي تيم از فرود صرف نظر کردند. ساعت ۲۰ بود که ابزارهاي غار و لوازم را جمع کرده و از تالار بيرون آمديم. مسافت ورودي دهانه ي غار را تا کنار ماشين ها پيموديم و پس از تشکر از آقاي حمصي،خدا قوت گويي به يکديگر، ساعت نزديک به ۲۱ شب سوار بر وسايل نقليه شده و از همان راهي که آمده بوديم بازگشتيم. و پس از گذشت ۴۵ دقيقه به اراک رسيده و مثل تمامي برنامه يي که تا اين هنگام در باشگاه کوهنوردي اوج برگزار شده سلامت اعضا تأييد و برنامه به پايان رسيد.
⚠️نکاتي در هنگام پيمايش غارها
❗️به دليل ناپايداري و استيبل نبودن غارها،اواخر شهريور و اوايل پاييز بهترين زمان پيمايش است.
❗️به دليل آلودگي داخل غارها استفاده از دستکش الزامي است.
❗️از گرفتن عکس در داخل غارهابا دوربين هاي فلش دار جدا خودداري شود‌.
❗️در حفظ و پاکيزگي آنها کوشا باشيم.
و ضرب المثل زيبايي که در مورد پيمايش غارها گفته ميشود«هيچ چيزي در غارها بجا نمي گذاريم، جز ردّ پا. چيزي نميکُشيم، جز وقت. چيزي با خود بيرون نمي آوريم، جز خاطره»

اعضاي شرکت کننده:
خانمها: رضايي،حمصي، طاعتي، بابايي، شاهمحمدي، شکري، سليماني، پرنيان بابايي
آقايان:بولحسني، خسرو حمصي، ايرجي، عسکري، احمدي، سجاد و محمد حسين حمصي.
مسئول امداد و نجات:سعيد عسکري
مسئولان فني:آقاي خسرو حمصي و خانم طاعتي
سرپرست برنامه ي سنگ و مربي:آقاي مهدي بولحسني
سرپرست برنامه ي غار و تهيه ي گزارش:خانم سليماني

غار كبوتر

غار كبوتر

 

سنگنوردي

سنگنوردي