صعود به قله خِرو نِرو
موقعيت جغرافيايي منطقه و قله خِرونِرو
رشته کوه نرو را مي توان از بکرترين و زيباترين مناطق مازندران به شمار آورد ، خط الراسي با ديواره ها و دره هاي بيشمار و ...
قله نرو و ديگر قلل اين رشته کوه را مي توان از فني ترين قلل نام برد که صعود آنها ، بخصوص صعود زمستانه آنها نياز به تجربه و تجهيزات فني دارد. نام بلندترين قله رشته کوه نرو به نام خيرونرو مي باشد(در زبان محلي خيرو به معني چشمه کم آب و نرو به معناي چشمه پرآب مي باشد.) البته نام هاي ديگري هم نزد بوميان منطقه داردکه اکثرا آن را به نرو مي شناسند

قله نرو به ارتفاع 3602 متر واقع در خط الراس به نام "نرو" مي باشد که مرز بين استانهاي سمنان و مازندران به شمار مي آيد. شروع اين خط الرأس از منطقه خطيرکوه و انتهاي آن به منطقه فينسک يا سي استل - بندبن چهاردانگه که آخرين قله اين خط الراس هم به همين نام مي باشد، ‌ختم مي شود.

اين مجموعه کوهستاني بکر و زيبا در ميان کوهنوردان کمتر شناخته شده است و به دليل ديواره‌اي و جنگلي بودن، تيم‌هاي کمتري آن را صعود مي‌کنند. به دليل وضعيت آب و هواي خاص آنجا (اغلب مه‌آلود و باراني) بهتر است از راهنماي محلي براي صعود بهره‌مند شد.

اين قله را مي‌توان از دو مسير شمالي و جنوبي صعود کرد.
ابتداي مسير شمالي آن از روستاي سنگ‌ده و ابتداي مسير جنوبي آن از روستاي آريم شروع مي‌شود.
 روستاها و آبادي هاي اطراف:
سنگده ، ‌بندبن در ضلع شمالي و برنت در ضلع شمال غربي و ‌آديه ،‌ برارده ، ميروزان ،‌ کلمتا ، کود آب ياب ، امافت ، کنگلو،آريم در ضلع جنوبي
مهمترين بناهاي تاريخي:
قلعه کنگلو ، کيجا قلعه و ...
حيوانات منطقه: ‌
خرس ، پلنگ ، گرگ ، ‌شغال ، سياه گوش ، ‌گراز ، ‌کل و بز ،‌ گوزن ، کبک ، قوچ ، قرقاول و ...
درختان منطقه:
افرا ، ملچ ، ممرزه ، کندلوس ، مرس و ...
گياهان غذايي و دارويي منطقه:
گل گاوزبان ،‌ آويشن ،‌ سير و پياز کوهي ،‌ قارچ ،‌ نعناع ،‌ والنگ ، ‌زماليک ، ‌بادرنگلونه و ...
رودخانه هاي پر آب:
آديه ، ‌بورطلا ، و ...
ارتفاعات اطراف قله نرو:
قله نزوا (3810 متر‌) و نروا ( 3782 متر) در جنوب شرقي ، ارم ( 3325 متر) در جنوب ، قدمگاه ( 3650 متر) و اتابک و سرختي (2250 متر) در جنوب غربي ، ‌کلمتا و ... و عباسعلي در شمال غرب و همچنين سرخيل ،‌ زرجو و کيجا قلعه در شرق و در شمال نماي دوري از قله 1600 متري اچو.
برنامه باشگاه اوج صعود از مسير جنوبي و فرود از مسير شمالي بود که طي دوروز در تاريخ ۴و۵مرداد ماه ۱۳۹۷به شرح زير اجرا شد :
صبح روز پنجشنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۷ با هماهنگي قبلي و حضور همنوردان در ساعت ۵:۳۰  با يک دستگاه ميني بوس و يک سواري شخصي همراه تيمي ۲۰نفره اراک را مقصد قله خِرو نِرو ترک کرديم .درطي مسير با توقفي کوتاه در مجتمع مهروماه قم حرکت خود را ادامه داده و با گذشتن از تهران ،وارد جاده فيروزکوه به قائم شهر شديم ،در ۴۰کيلومتري جاده اصلي فيروز کوه به قائم شهر وارد جاده فرعي موسوم به خطير کوه شديم .
در ابتداي جاده دهانه غار مشهور و وسيع اسپهبد خورشيد ديده ميشود.بعداز طي مسافتي وارد جاده فرعي ديگري شديم که به روستاي کنگلو و آريم ختم ميشد . مسير اين جاده پرپيچ و خم و بسمت ارتفاعات ميرفت،طي مسير از قلعه باستاني روستاي کنگلو که از دور قابل مشاهده بود ديدن کرديم،با عبور از قلعه در نزديکي روستاي آريم ساعت ۱۴:۴۰ در کنار چشمه آبي توقف کرديم بعد از صرف نهار و استراحت ،پر کردن ظرف هاي آب از چشمه و گذاشتن وسايل اضافه در ماشين و بستن کوله ها سوار بر ماشين وبه حرکت خود ادامه داديم و در نهايت ساعت ۱۵:۳۰ به محل مورد نظر (ژانداريم)رسيديم با پياده شدن و تعيين سر قدم و عقبدار ساعت ۱۶:۰۰ با حرکت در مسير پاکوب به سمت قله حرکت کرديم .از ابتداي مسير وارد منطقه نيمه جنگلي و گرم شديم پاکوب شيب نسبتا تندي بود .بعد از يکساعت عبور از مسير با شيب تند و ريزشي به چشمه آبي که رسيديم کمي استراحت کرديم و ادامه مسير داديم و در ساعت ۱۸:۰۰ به دشت تارو رسيديم دشتي زيبا که در اين موقع فصل کم آب بود .با گذشتن از دشت تارو ازتعداد درختان جنگلي کاسته ميشد. با کمي ارتفاع گرفتن و چرخش به سمت شمال به بالاي دره اي زيبا موسوم به دشت گِلرد رسيديم که داراي چند کلبه روستايي و چشمه آبي بود .با رسيدن به دشت گِلِرد در ساعت ۲۰:۳۰ در کنار چشمه آب کمپ شب ماني را برپا کرديم .
از ابتداي مسير تا دشت گلرد به هيچ عنوان آنتن دهي موبايل وجود نداشت.
صبح روز جمعه ۵ مرداد ساعت ۵:۵۰ بعداز صرف صبحانه و گرم کردن بدن صعود را ادامه داديم.  مسيري با شيب تند که در بعضي قسمتها ريزشي بود  به سمت شمال از ميان درختان و صخره هايي عبور ميکرد و به يال اصلي ميرسيد، از آنجا منطقه شمالي (سنگده)ديده ميشد .به سمت شرق و قله حرکت کرديم مقداري دست ب سنگ شديم ، طي مسير تيم هايي را ديديم که از مسير شمالي در حال صعود بودن ،متاسفانه آنجا متوجه شديم گزارش برنامه اي که خوانديم و مسير GPSکه به اسم قله خِرو نِرو بود مربوط به قله فرعي است که در خط الراس نِرو قرار دارد و قله زرجو نام داشت ،بعلت زمان کم مجبور به صعود همان قله (زرجو) شديم ،در ساعت ۱۱:۰۰ بعد از صعود ،عکاسي و استراحت به سمت غرب حرکت کرديم و با انتخاب يکي از دهليز ها و فرود حدودا ۲۰۰متري به سمت شمال حرکت کرديم ،بعد فرود از دهليز وارد مسير پاکوب و پر شيبي شديم که انتهاي آن  درختي سوخته بود که نشانه پايان منطقه سنگي و دهليزهاست.با کمي استراحت در آنجا مسير را ادامه داديم در قسمت چپ پاکوب کلبه اي روستايي و چشمه آبي بود ،تعدادي از دوستان براي پرکردن ظرفهاي آب به آنجا رفتن بعداز پرکردن ظرف ها  وارد مسير پاکوب و با طي کردن آن در ساعت ۱۶:۰۰به جنگل مرسي سي رسيديم با استراحتي يکساعته و صرف ناهار در انجا مسير را ادامه داده و
 ساعت ۱۸:۰۰ سوار بر ماشين  و در نهايت بعد پشت سر گذاشتن ترافيک سنگين جاجرود  ساعت ۶:۰۰صبح به اراک رسيديم
اعضاء شرکت کننده:
آقايان :سجاد و خسرو حمصي، عسگري، دره، مرديها، عبدي، گودرزي، مظفري، کاظمي، مهرانديش، سهراب نسب
خانمها:فرزانه و پرنيان بابايي، تمنا، اسماعيلي، باباخاني، طاعتي، رضايي، نوايي، شکري
سرپرست :خانم فرشته طاعتي
مربي:آقاي خسرو حمصي
خرو نرو

خرو نرو