به نام خالق کوهستان
صعود به قله علم كوه
توضيح درباره قله:
علم کوه نام کوهي با ارتفاع 4850 منر است که در منطقه ي تخت سليمان در استان مازندران واقع شده است. قله ي علم کوه پس از دماوند دومين قله ي مرتفع ايران به شمار مي رود. بيشتر شهرت اين قله به خاطر ديواره ايست که در دامنه ي شمالي آن واقع شده است و داراي فني ترين و سخت ترين مسيرهاي سنگ نوردي و ديواره نوردي در ايران است. اين ديواره در ايران جايگاهي مانند k2 در جهان را داراست.

گزارش صعود:
ساعت 15:00 روز سه شنبه مورخ 30 مرداد 97 طبق قرار قبلي و هماهنگي هاي انجام شده با اعضاي شرکت کننده همگي در محل دروازه تهران جلوي بازارچه سرداران جمع شديم و ساعت 15:30 بعد از توضيحات اوليه و گرفتن عکس يادگاري به همراه دوستاني که براي بدرقه ي تيم آمده بودند به سمت کرج از مسيرقم، فرودگاه تهران حرکت کرديم. تقريبا ساعت 19:00 بعد از سوار کردن يکي از همنوردانمان در شهر قم به کرج رسيديم.
با توجه به تعطيلات پيش رو سنگيني ترافيک جاده دور از انتظار نبود. تيم ما که به وسيله ي سه دستگاه خودرو شخصي عازم منطقه شده بود به همراهي 2 خانم و 6 آقا بود.
ساعت تقريبا 23:00 بود و هوا نسبتا سرد بود و ما از مسير جاده چالوس به سمت مرزن آباد و و کلاردشت در حرکت بوديم. که در روستايي به نام پل زنگوله براي صرف شام و استراحت کوتاه متوقف شديم. بعد از صرف شام با توجه به شلوغي و ترافيک جاده به سمت ادامه ي مسير حرکت کرديم.
ساعت 02:00 بامداد مورخ 31 مرداد بعد از گذشتن از شهر مرزن آباد ، کلاردشت و روستاي زيباي ونداربن که تقريبا ده کيلومتري از جاده آن خاکي بود به قرارگاه کوهنوردي ونداربن رسيديم، بلافصله به برپاکردن کمپ در بيرون از قرارگاه مشغول شديم.
همگي براي استراحت به داخل چادرها رفتيم. ساعت 06:00 صبح طبق قرار و هماهنگي قبلي با قاطرچي، اقاي شيرزاد، بارهايي که شامل وسايل فني و... بود به او سپرديم، که قرار بر اين شد که بار تيم ما، همان روز، تا کف علم چال حمل شود. بعد از صرف صبحانه و گرفتن عکس يادگاري به همراه دوستاني که در قرارگاه بودند، ساعت 08:00صبح به سمت پناهگاه سرچال حرکت کرديم.
بعد از پيمايش 15 دقيقه اي جاده اي که به دو گوسفند سرا ختم مي شد، تيم ما به گوسفند سراي دوم و گذر از پل چوبي رسيد.
بعد از استراحت کوتاه و توضيحات لازم در رابطه با برنامه و مشخص کردن وظيفه ي نفرات تيم اعم از سر قدم، عقب دار، مسئول امداد و نجات، محيط زيست، عکاس و تدارکات به راه خود ادامه داديم.
بعد از پيمايش شيب تند اول مسير به بالاي گردنه و زير کشتي سنگ (سنگ بزرگ که داخل رودخانه لاخ شده و به شکل يک کشتي مي باشد) رسيديم.
پس از استراحتي ده دقيقه اي به سمت کشتي سنگ حرکت کرديم. کوله هايمان نسبتا سنگين بود و وضعيت اعضاي تيم، همگي خوب بود.
حدود دو ساعت زمان برد تا تيم ما به کشتي سنگ رسيد.
ساعت تقريبا 11:00 بود . چشمه ي آبي بالاتر از کشتي سنگ وجود دارد. ظرف هاي آبمان را آنجا پر کرديم. استراحتي کوتاه داشتيم و به سمت بالا حرکت کرديم. شيب مسير نسبتا تند بود، حدود ساعت 15:00 به پناهگاه سرچال رسيديم. بعد از استراحت و صرف ناهار و رسيدن دو تن از دوستان، ساعت 18:00 به سمت بالا (کف علم چال) حرکت کرديم.
مسير از بالاي پناهگاه به طور کامل، سنگي بود.
بعد از گذر از يخچال هاي کف علم چال، حدود ساعت 20:00 به محل پناهگاه قديمي رسيديم و سريعا به برپايي کمپ مشغول شديم. با توجه به شلوغي منطقه و صعود تيم هاي متعدد از مسير گرده آلمانها، تصميم بر اين شد که به خاطر ايمني تيم تا فرداي همان روز استراحت کنيم. و روز صعود 2 شهريور باشد.
ساعت 04:00 صبح روز 2 شهريور حرکت خود را به سمت گردنه ي شانه کوه آغاز کرديم.
بعو از حدود 35 دقيقه پيمايش در شيب تند به اول مسير گرده آلمان ها و گردنه ي شانه کوه رسيديم.
در ابتدا تيم ما شامل 8 نفر بود که يکي از دوستان در منطقه به ما ملحق شد.
هوا نسبتا سرد بود باد نسبتا ملايمي مي وزيد اقاي مرادي سرقدم و روي مسير سرطناب حرکت مي کرد.
نفر دوم حمايتچي بود و بعد از ثابت کردن طناب همگي به صورت کاملا ايمن به صعود خود ادامه مي دادند. هوا نسبتا روشن شده بود.
ساعت تقريبا 06:00 صبح بود. بعد از صعود دو رکابي، سه رکابي و ثابت کردن چند طول از مسير ساعت 10 صبح به سنگ سماور رسيديم. ( سنگ سماور، سنگي روي يال صعود از مسير گرده ي آلمان ها قرار گرفته که تقريبا شباهت زيادي به سماور دارد.)
بعد از استراحت کوتاهي پاي سنگ سماور و ثابت کردن دو طول از مسير به خط الراس که منتهي به قله مي شد رسيديم.
ساعت 12:00 همگي روي قله بوديم.
بعد از گرفتن عکس يادگاري و صرف ناهار از مسير سياه سنگا به سمت پايين حرکت کرديم. بعد از گذر از پناهگاه سياه سنگ و گذر از دهليز شن اسکي که انتهاي مسير بود؛
ساعت 18:00 غروب به کف علم چال و محل کمپ رسيديم شب را در آنجا استراحت کرديم و روز سوم شنبه ساعت 10 صبح به سمت قرارگاه ونداربن حرکت کرديم.
ساعت 17:00 قرارگاه کوهنوردي بوديم و برنامه با تمام چالش هاي خوب به اتمام رسيد.
اعضاي شرکت کننده:
1- اسماعيل مرادي (سرپرست)
2- عليرضا دره
3- محمد عبدي
4- سعيد عسکري
5- سجاد حمصي
۶-نرگس احمدي
۷-نسيم سليماني
8- آقاي ابوالفضل سيفي نژاد
۹-آقاي علي حسيني فر (باشگاه البرز مرکزي.تهران)
علم كوه
علم كوه