كوهستان الوند 
تاريخ اجرا : ٢ آذرماه ٩٧
مدت زمان برنامه : ١ روزه
مبدأ حركت : اراك
ارتفاع قله : ٣٥٨٠
ارتفاع نقطه شروع : ٢١٠٠
مدت زمان صعود تا پناهگاه ( ٣٢٠٠ ) : ۵ ساعت
مدت فرود : ۳ساعت و نیم
مبدأ شروع پيمايش : روستاي مرادبيگ و دره مرادبيگ
مسير دسترسي : اراك-همدان-روستاي مرادبيگ-دره مرادبيگ-هزارپيچ-يخچال
 
به نام خالق كوهستان
اجراي برنامه يك روزه از تقويم فصل پاييز باشگاه أوج
صعود قله يخچال همدان ( ٣٥٨٠ متر )
جمعه مورخ ٢ آذر ٩٧
كوهستان الوند :
رشته كوه الوند تقريبا به شكل نعل اسبي از جنوب شرقي تا جنوب غربي شهر همدان امتداد دارد كه طول تقريبي خط الراس ان به بيش از ٣٠ كيلومتر ميرسد. ٦ قله اصلي دارد كه مرتفع ترين ان قله يخچال همدان ميباشد.
دره مراد بيگ :
بزرگترين دره كوهستان الوند و در جنوب شهر همدان است. روستاي مراد بيگ يكي از زيباترين روستا هاي همدان است. راه صعود به قله يخچال از طريق دره مراد بيگ به چشمه سنگ سفيد و در ادامه هزار پيچ و بعد به يخچال ميرسد.
قله يخچال :
در قسمت جنوبي سلسله كوه هاي الوند همدان قرار دارد. همچنين به يخچال صاحب زمان نيز شهرت دارد. تابش مايل نور خورشيد سبب دير اب شدن برف و سرد بودن منطقه و علت نام گذاري يخچال است. اولين برف پاييزي يا زمستاني كوه را سفيد پوش ميكند و در تابستان هم هواي بسيار سردي دارد . بيشترين اب ورودي به سد اكباتان همدان از قله يخچال تأمين ميشود. 
گزارش صعود :
جمعه ٢ آذر ٩٧ با يك دستگاه ميدل باس تيم ١١ نفره و با تاخير نيم ساعتي يكي از همنوردان ساعت ٤:٣٠ حركت كرده و با ملحق شدن دو نَفَر ديگر ساعت ٥ صبح از مهاجران حركت شروع شد. 
در ماشين : خوش امد گويي ، توضيح خلاصه درباره برنامه ، تقسيم وظايف گروه و پذيرايي سرپرست انجام شد . به دليل اهميت زمان و به دليل تاخيرات پيش أمده صبحانه داخل ماشين صرف شد. ساعت ٦:٣٠ پليس راه ملاير همدان كارت زده شد ، ٧:١٥ ابتداي شهر همدان ، ادامه مسير به سمت روستاي مراد بيگ و در نهايت ٧:٤٥ ميدل باس متوقف و به مقصد رسيديم.
پياده و تجهيز شديم ، يك عكس گروهي كنار ماشين و با سر قدمي جناب حميد داودابادي حركت از كوچه باغ هاي زيباي روستا اغاز شد. دقايقي بعد لباس كم كرديم و ادامه مسير با شيب ملايم در كوچه باغ ها با چشم انداز زيبا و طبيعت زيباي رنگارنگ پاييزي ، باغات گردو و گيلاس در دو طرف مسير تا به دو راهي معروف به خانه هاي ييلاقي رسيديم. حركت به سمت چپ ادامه داشت و وارد دره اصلي مرادبيگ شديم. بعد از يك ساعت پيمايش توقف جهت نوشيدن اب و تنقلات و ...
ادامه مسير از پاكوب مشخص و شيب ملايم به طوري كه رودخانه در سمت چپ ما قرار ميگرفت. يك گوسفند سرا در سمت راست ديديم ، كمي جلو تَر دو گوسفند سرا در سمت چپ مشاهده شد. از شروع حركت حدود ٣ ساعت پيمايش دره را داشتيم تا اينكه جان پناه فلزي زرد رنگي در روي تپه اي در سمت چپ خود ديديم كه حدود ظرفيت ١٠ نَفَر را دارد و در شرايط بحراني به كار مي ايد. ( و از ان گذشتيم )
تقريبا هر يك ساعت پيمايش توقف جهت تغذيه و نوشيدن داشتيم. پيمايش دره با هواي نيمه ابري و دماي متعادل بود ولي كم كم افزايش إبر و كاهش دما و شروع بارش برف از حدود ١١ صبح اغاز شد كه لباس اضافه كرديم. 
حدود ١٠:٥٠ به كمركش كوه و زمين پوشيده از برف رسيديم. توقف كوتاه جهت پوشيدن گتر داشتيم . از اين به بعد افزايش شيب و كم كم ارتفاع گرفته و از رودخانه فاصله گرفتيم. از حدود جان پناه فلزي ادامه مسير با ميل هايي علامت گذاري شده بود كه تا پناهگاه صاحب زمان ادامه داشت و در سمت راست مشاهده ميشد. 
پس از رسيدن به حدود ميل سوم با نظر و پيشنهاد مربي گروه ( جناب مهدي بوالحسني ) تيم دو دسته شد. مربي و ٤ نَفَر تصميم به ادامه ندادن مسير گرفته و اينجانب ( سرپرست ) و ٥ نَفَر ديگر با سرعت بيشتر به سمت پناهگاه ادامه مسير داديم. 
 مسير با پيچ هاي زياد و حركات زيگ زاگ و برف بيشتر و شيب تند تَر كه به مسير هزار پيچ معروف است ادامه شد . پس از اخرين شيب تند در سمت راست پناهگاه مجهز و زيباي صاحب زمان در ارتفاع ٣٢٠٠ متري خود نمايي كرد. ( پناهگاه بسيار بزرگ ، دوبلكس ، سنگي با گنجايش ٧٠-٨٠ نَفَر و إمكانات رفاهي خوب و مناسب مثل برق خورشيدي ، چشمه اب ، سرويس بهداشتي نزديك پناهگاه با لوله كشي اب و برق و چراغ هايي با سنسور نوري روشنايي پناهگاه را تأمين ميكرد)
مسير مارپيچ و شيب زياد در برف و مه حدود ٢ ساعت
از شروع كمركش تا پناهگاه حدود ٢.٥ ساعت زمان برد.ساعت ١:١٠ با رسيدن به پناهگاه به علت بارش شديد برف و مه زياد و شرايط جوي نامساعد و هماهنگي كه با مربي شده بود از صعود قله صرف نظر شد . بعد از استراحت ، تعويض لباس ، صرف ناهار و گرفتن
چند عكس از منطقه پناهگاه فرود اغاز شد . شدت بارش همچنان رو به افزايش بود. مه غليظ تَر و ديد كمتر شده بود. تمام كوهنوردان داخل پناهگاه تصميم به برگشت داشتند.
با عبور از شيب تند و برف زياد در حالي كه برف به زانو ميرسيد راه برگشت با كمك ميل هاي علامت گذاري شده در پيش گرفته شد تا به مسير نرمال و كم برف رسيديم. حدود ١.٥ ساعت بعد از حركت از پناهگاه يكي از همنوردان زمين خورد ، احساس ناراحتي در دست چپ داشت كه سريعا اتل شد و با دادن روحيه و انرژي و تا حدودي تثبيت شرايط به راه ادامه داديم و ایشان را جهت اقدامات لازم به بیمارستان انتقال دادیم .
و در نهایت ساعت ۱۲:۰۰بامداد به اراک رسیدیم.
به اميد داشتن برنامه هاي خوب و روز هاي خوب در كنار هم با نهايت سلامتي و شادابي همه شما همنوردان عزيز.
 
 
اعضاي شركت كننده : 
خانم ها : زهره فراهاني ، سميه خيري ، مريم خدادادي ، مژگان نوائي ( سرپرست )
اقايان : حميد داودابادي ، سيد رضا عبادي ، ياشار سهراب نسب ، رضا بيات ، محمدرضا غريبيان ، معين داودابادي ، مهدي بوالحسني ( مربي )
راننده : اقاي اسمائيل حسني
گزارش از دكتر مژگان نوائي .