چاپ
دسته: معرفی کوهنوردان مطرح
بازدید: 386

 

امروز 3 اکتبر روز جهانی معلولین است. به مناسبت این روز با یکی از ورزشکاران برجسته اراکی که با وجود معلولیت در پاهایشان، فعالیتهای مهمی در عرصه ورزش به خصوص سنگنوردی انجام داده و دارای مقامهای جهانی نیز هستند، مصاحبه ای انجام دادیم ایشان عضو افتخاری باشگاه کوهنوردی اوج اراک هم هستند. در ادامه توجه شما را به خلاصه ای از این گفتگو  جلب می کنیم:

-         -  لطفا ابتدا خودتان را معرفی بفرمائید.

·         من امیر سبزی، متولد سال 1360 در شهر اراک هستم.

-         -  آقای سبزی از چه زمانی ورزش را شروع کردید؟

·         من در خانواده ای متولد شدم که اهل ورزش بودند. هر دو برادرم کشتی گیر بودند، حتی برادر بزرگترم، در مسابقات کشتی لهستان مقام جهانی دارد. به همین خاطر، از بچگی با برادرهایم برای ورزش کشتی به سالن می رفتم و از بچگی آرزو داشتم که لباس تیم ملی را به تن کنم.

-         -  در آن زمان هم دچار معلولیت بودید؟

·         خیر. من در 9سالگی در اثر یک بیماری دچار معلولیت در ناحیه پا شدم.

-          چطور شد که علیرغم ایجاد معلولیت، روحیه تان را نباختید؟

·         چون سالم بودم و بعد دچار معلولیت شده بودم، اوایل روحیه خوبی نداشتم. و حتی خیلی حرفها شنیدم. دکترها به من گفته بودند برای اینکه شرایطم بدتر نشه باید ورزش کنم. به همین دلیل وارد ورزش والیبال نشسته شدم. در آنجا با افرادی آشنا شدم که شرایطشان خیلی از من بدتر بود. جانبازان عزیزی را دیدم که با دو پای قطع مشغول ورزش بودند. دیدن آنها باعث شد که امید و روحیه ام را تقویت کنم و بالا ببرم.

-        -  در والیبال نشسته مقامی هم کسب کردید؟

·          در این ورزش خوب پیش رفتم، مقامهای خوبی با تیم اراک بدست آوردیم  حتی وارد سوپرلیگ شدیم و مقام چهارم را بدست آوردیم.

 

-          چطور شد که والیبال نشسته را ادامه ندادید؟

·         متاسفانه به دلایلی تیم شهرداری اراک ما را پشتیبانی نکرد و باعث شد از مسابقات باز بمانیم. در همین زمان با دوست عزیزم، آقای آیت الله حیدری آشنا شدم که از ملی پوشان رشته تیراندازی بود. به واسطه ایشان به ورزش تیراندازی روی آوردم.

-          در رشته تیراندازی هم مقامی داشتید؟

·         بله خیلی سریع توانستم در این ورزش پیشرفت کنم تا جایی که در سه رشته تفنگ بادی درازکش و ایستاده و تپانچه مقامهای متعددی در لیگ بدست آوردم، از جمله مقام سوم و مقام قهرمانی کشوری سال 95 در لیگ تپانچه.

-          با وجود بدست آوردن مقام قهرمانی کشوری، چطور این ورزش را ادامه ندادید؟

·         متاسفانه در این رشته هم به دلیل نداشتن حامی، راهی به اردوهای تیم ملی پیدا نکردیم. به ناچار از این رشته کناره گیری کردم.

 

-          چطور شد که با سنگنوردی آشنا شدید؟

·         در همین زمانها بود که با استاد امینی از اساتید بزرگ کوهنوردی و سنگنوردی در شهر اراک، کوهنوردی می کردم. ایشان مرا با سنگنوردی آشنا کرد. با وجود استعدادی که خدا در وجود من گذاشته، در این ورزش هم خیلی زود پیشرفت کردم.

-          خیلی جالب. چه مقامهایی در رشته سنگنوردی کسب کردید؟

·         می دانستم که مسابقات سنگنوردی معلولین هم هست، بنابراین خیلی خوب تمرین کردم و با وجود مشکلات زیادی که سر راهم بود وارد مسابقات شدم و مقام دوم کشوری را بدست آوردم. پس از آن با افزایش تمرینات توانستم که چهار مقام اولی به دست بیاورم.

 

 

 

پس از آن عضو تیم ملی شدم که می بایست با هزینه های شخصی اولین مسابقات برون مرزی را می رفتیم. با کمک دوستان، هیئت، هیئت جانبازان و فدراسیون توانستم که به مسابقات جهانی فرانسه در سال 1398 راه پیدا کنم و در اولین حضور مقام سوم را کسب کردم.

 

 

 

پس از آن در سال 1398 وارد مسابقات جام جهانی سنگنوردی 2019 فرانسه شدم که مقام ششم جهانی را در این مسابقات بدست آوردم.

-          مایه افتخار و مباهات هست که معلولیت، شما را از حرکت و پیشرفت و مبارزه برای رسیدن به رویاهایتان بازنداشته است. و شعار " معلولیت محدودیت نیست" را عملی کردید.

         در نهایت تشکر می کنم از شما برای اینکه فرصتتان را در اختیار ما قرار دادید.

·         سلامت باشید و در پناه خدا.

 

مصاحبه کننده: مهدیه نادی سنجانی

تاریخ مصاحبه: 1399/09/13

به مناسبت 3 اکتبر، روز جهانی معلولیت